Rynek i jego historia cz. I

Miejsce budowy Galerii Nyskiej - rynek to wyjątkowa przestrzeń nie tylko ze względu na ciepły, emocjonalny stosunek mieszkańców, ale i przez wzgląd na swoją sięgającą średniowiecza historię. Zapraszamy więc do lektury kolejnych postów przybliżających nieco to niezwykłe miejsce.

CZ. I

W XV wieku Jan Długosz, polski kronikarz, napisał w swojej pracy, iż nazwa miasta Nysa pochodzi od przepływającej przez nie rzeki – Nysy Kłodzkiej. Nazwy tej jednak używano już wcześniej – całkiem możliwe, że pierwsza osada pojawiła się tam już w wieku dziesiątym. Przez następne setki lat miejsce to było stolicą Księstwa Biskupiego oraz punktem centralnym handlu i rzemiosła na Śląsku. Przetrwało ciężkie czasy, padało ofiarą wielu wojen: husyckich, wojny trzydziestoletniej czy II wojny światowej. Dziś jest sprzyjającym turystom miastem z wieloma zabytkowymi obiektami, których szczególna ilość znajduje się w Śródmieściu – najstarszej dzielnicy Nysy. To właśnie tu znajdują się między innymi: Pałac i Dwór Biskupi, Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki, Kościół św. Piotra i Pawła czy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wraz z kompleksem Carolinum (kolegium jezuickiego wybudowanego w XVII wieku - dziś znajduje się w nim Zespół Szkół Ogólnokształcących). Jeśli jednak znajdziemy się już w nyskim Śródmieściu, to pierwsze kroki zazwyczaj prowadzą w okolice rynku.


Już samym kształtem rynek w Nysie potwierdza swoją wyjątkowość. Jeśli popatrzeć z góry, to ten średniowieczny plac targowy przypomina ćwiartkę koła. Pomimo tej nietypowej formy, jest to jedno z największych tego typu miejsc na Śląsku. Zabytkowe kamieniczki, masa zabytków sakralnych, czy po prostu dobra kawa. Na rynku będącym sercem Nysy, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Turystów zdecydowanie najbardziej przyciąga Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki – miejsce, które jest wręcz wizytówką tej miejscowości. Kiedy już jednak zapoznamy się z piękną bazyliką, to zdecydowanie nie powinien być koniec naszej podróży po Starym Mieście

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Strony internetowe w Nysie