Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego

Odwiedzając wyjątkowy kompleks jakim jest Galeria Nyska nie sposób nie zauważyć, nowo powstałego wspaniałego, pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Ten budzący zachwyt zarówno swym rozmiarem jak i kunsztem wykonania obiekt stanął w bezpośrednim sąsiedztwie powstającej galerii z okazji hucznych obchodów setnej rocznicy odzyskania nieodległości. Było to wielkie wydarzenie dla mieszkańców Nysy, a odsłonięcie monumentalnego pomnika autorstwa prof. Mariana Molandy było jego godnym zwieńczeniem.

Pomnik został odlany w Opolu w firmie Art Odlew Wiktora, Grzegorza i Piotra Halupczoków. Monterzy z pomocą potężnego dźwigu ustawili rzeźbę na 4-metrowym postumencie, do którego został przytwierdzony sześcioma śrubami. Ściany o grubości 15 centymetrów odlano z betonu w formie pudła czy sarkofagu, obłożonego kamiennymi płytami.

Nyski pomnik wzoruje się na pierwszym pomniku Józefa Piłsudskiego, odsłoniętym w Tarnopolu w 1935 roku, tuż po śmierci Marszałka autorstwa znakomitego rzeźbiarza Apolinarego Głowińskiego.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Strony internetowe w Nysie